Projekt Metropolis je fackou pre demokraciu.

Autor: Martin Miškov | 17.1.2014 o 11:04 | (upravené 17.1.2014 o 11:37) Karma článku: 9,73 | Prečítané:  934x

Zákon o významných investíciách, je facka demokracii a do moderného demokratického štátu jednoducho nepatrí. Prvým pokusom odskúšať si tento zákon v praxi, je tzv. projekt Metropolis v Jarovciach, ktorý aktuálne by už nemal byť o kasíne, ale mal by to byť viacúčelový komplex s aquaparkom, hotelom, kongresovým centrom a ďalšími objektmi.

Naša vláda si povedala, že vyskúša ako zareaguje verejnosť, urobíme z Metropolisu akože významnú investíciu pre Slovensko (o zvláštnych výpočtoch jej výšky píše môj kolega Marcel Klimek tu: http://marcelklimek.blog.sme.sk/c/346723/Ako-Ficova-vlada-pomaha-vyznamne-predrazenej-investicii.html ) a použijeme už vyššie spomínaný zákon na to, aby sme vylúčili z rozhodovania samosprávy a hlavne aj občanov, však čo nám tí do toho majú čo kecať. O všetkom bude rozhodovať iba štát. To znamená vláda, to znamená Smer, to znamená Fico.

V zásade sa nejedná o nič iné, ako o centralizáciu moci. To je to, čo sme tu mali pred rokom 89. To je to, proti čomu môj otec a starší brat bojovali a stáli na námestí SNP. No a to je to, k čomu by sa Fico a jeho komunistickí kumpáni chceli opäť najradšej vrátiť. Rozhodovať o všetkom bude iba štátostrana. A to je to, čo je v rozpore so západnou demokraciou.

Decentralizácia verejnej správy je v západných formách demokracie a takisto v EÚ veľmi podporovaná. Má to logiku. Zjednodušene to znamená, preniesť čo možno najviac kompetencií na čo najnižšie formy riadenia štátu, teda na samosprávy, tak aby to bolo čo najbližšie k ľuďom.

Prečo to má logiku? Uvediem príklad, práve so spomínaným projektom Metropolis. Pokiaľ štát prakticky vylúči z územného a stavebného konania Jarovce a Petržalku, ako bude vedieť čo je potrebné pri tejto investícií ešte urobiť? Kto pozná najlepšie územie do ktorého má prísť táto investícia? Kto vie najlepšie, ktoré cesty bude treba rozšíriť a ako bude možné najlepšie dopravne obslúžiť toto územie. Je to úradník niekde na ministerstve, alebo sú to pracovníci miestnych úradov, volení poslanci zastupiteľstiev a starostovia? Kto bude mať na sebe väčšiu zodpovednosť voči občanom, volení zástupcovia, ktorí sa každý deň stretávajú osobne so svojimi voličmi, alebo ministerskí úradníci, ktorí sú v anonymite a prakticky ich nikto nepozná.

To sú otázky, na ktoré si vieme veľmi ľahko odpoveďať.

Jednoducho použiť zákon o významných investíciách na projekt Metropolis je zlé a ide proti demokracii a preto s týmto nemôžeme súhlasiť. Aj keď projekt sám o sebe nemusí byť zlý (ešte ho ale nikto nevidel) a môže byť aj prínosom pre Bratislavu. Takéto pretláčanie projektu, je nedôstojné v modernom demokratickom štáte a pre mňa ešte stále Slovenská Republika je demokratický štát. Aj keď sa Vám to pán premiér nepáči.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?