Projekt Metropolis je fackou pre demokraciu.

Autor: Martin Miškov | 17.1.2014 o 11:04 | (upravené 17.1.2014 o 11:37) Karma článku: 9,73 | Prečítané:  936x

Zákon o významných investíciách, je facka demokracii a do moderného demokratického štátu jednoducho nepatrí. Prvým pokusom odskúšať si tento zákon v praxi, je tzv. projekt Metropolis v Jarovciach, ktorý aktuálne by už nemal byť o kasíne, ale mal by to byť viacúčelový komplex s aquaparkom, hotelom, kongresovým centrom a ďalšími objektmi.

Naša vláda si povedala, že vyskúša ako zareaguje verejnosť, urobíme z Metropolisu akože významnú investíciu pre Slovensko (o zvláštnych výpočtoch jej výšky píše môj kolega Marcel Klimek tu: http://marcelklimek.blog.sme.sk/c/346723/Ako-Ficova-vlada-pomaha-vyznamne-predrazenej-investicii.html ) a použijeme už vyššie spomínaný zákon na to, aby sme vylúčili z rozhodovania samosprávy a hlavne aj občanov, však čo nám tí do toho majú čo kecať. O všetkom bude rozhodovať iba štát. To znamená vláda, to znamená Smer, to znamená Fico.

V zásade sa nejedná o nič iné, ako o centralizáciu moci. To je to, čo sme tu mali pred rokom 89. To je to, proti čomu môj otec a starší brat bojovali a stáli na námestí SNP. No a to je to, k čomu by sa Fico a jeho komunistickí kumpáni chceli opäť najradšej vrátiť. Rozhodovať o všetkom bude iba štátostrana. A to je to, čo je v rozpore so západnou demokraciou.

Decentralizácia verejnej správy je v západných formách demokracie a takisto v EÚ veľmi podporovaná. Má to logiku. Zjednodušene to znamená, preniesť čo možno najviac kompetencií na čo najnižšie formy riadenia štátu, teda na samosprávy, tak aby to bolo čo najbližšie k ľuďom.

Prečo to má logiku? Uvediem príklad, práve so spomínaným projektom Metropolis. Pokiaľ štát prakticky vylúči z územného a stavebného konania Jarovce a Petržalku, ako bude vedieť čo je potrebné pri tejto investícií ešte urobiť? Kto pozná najlepšie územie do ktorého má prísť táto investícia? Kto vie najlepšie, ktoré cesty bude treba rozšíriť a ako bude možné najlepšie dopravne obslúžiť toto územie. Je to úradník niekde na ministerstve, alebo sú to pracovníci miestnych úradov, volení poslanci zastupiteľstiev a starostovia? Kto bude mať na sebe väčšiu zodpovednosť voči občanom, volení zástupcovia, ktorí sa každý deň stretávajú osobne so svojimi voličmi, alebo ministerskí úradníci, ktorí sú v anonymite a prakticky ich nikto nepozná.

To sú otázky, na ktoré si vieme veľmi ľahko odpoveďať.

Jednoducho použiť zákon o významných investíciách na projekt Metropolis je zlé a ide proti demokracii a preto s týmto nemôžeme súhlasiť. Aj keď projekt sám o sebe nemusí byť zlý (ešte ho ale nikto nevidel) a môže byť aj prínosom pre Bratislavu. Takéto pretláčanie projektu, je nedôstojné v modernom demokratickom štáte a pre mňa ešte stále Slovenská Republika je demokratický štát. Aj keď sa Vám to pán premiér nepáči.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?